Mít zajištěné bydlení, je totiž základ života. Říká se: jíst, pít a bydlet se musí… Věřím, že se mnou souhlasíte.
V mládí většinou bydlíme u rodičů. Již tam jsme se občas setkali se situací, kdy současné bydlení nevyhovovalo. Rodiče chtěli většinou větší, nebo museli změnit bydliště s ohledem na změnu místa zaměstnání.
V určitém věku děti rodiče opouští a chtějí vlastní bydlení. Volí buď pronájem, nebo kupují vlastní, většinou malé „startovací“ bydlení. Postupem času i oni zakládají rodinu a jsou nuceni hledat větší bydlení.
Není to příjemné, ale je to bohužel součástí našeho života, že dochází občas k rozvodu manželství a opět se řeší prodej nemovitosti a koupě či pronájem jiné. V průměru každý z nás 1-2 krát za život změní bydliště. V současné době se dost mění styl života, tak si troufám říct, že mladou generaci čeká změna bydliště 2-4 krát za život.
K tomu bohužel nastává občas další nepříjemná záležitost, a tím je úmrtí. A většinou s ním spojené dědictví nemovitosti. A opět musíme řešit prodej či pronájem nemovitosti. S dědictvím je to často navíc složitější.
Ano, v dnešní době i u nás, se začínají nemovitosti kupovat jako investice. S jejím následným pronájmem. To je tedy další kapitola, kdy se ve svém životě potkáme s řešením problémů kolem nemovitostí. Není to již jen pokrytí základní potřeby bydlení, ale učíme se využívat nemovitosti k vytváření dalšího zisku, neboť mít peníze uložené v bance nepřináší žádný výrazný zisk. Dokonce může být i ztrátové.
Před revolucí za totalitního režimu většina lidí bydlela v obecním bytě. Kdo měl větší štěstí, tak bydlel v družstevním bytě. Velká většina nemovitostí ve vlastnictví byli maximálně chaty či chalupy. Více nám totalitní vláda nepovolila.
Po revoluci nastaly restituce. Výstavba nového bydlení. Převody družstevních bytů do osobního vlastnictví, odprodej podnikových bytů, atd. Teprve tím se zde nastartoval realitní obchod a s tím i spojený vznik realitních kanceláří.
Od revoluce neuplynula žádná závratná doba, v poměru k délce našeho života. Z tohoto důvodu nemá většina lidí s realitní činností a problémy s tím spojené téměř žádné zkušenosti. A při tom často prodáváme svůj majetek, který jsme zdědili, nebo na něj šetřili téměř celý život. I koupě nemovitosti je většinou za dlouhodobě našetřené úspory. Nebo pomocí hypotečního úvěru, který bude kupující splácet velkou část života.
Možná si to zatím ne každý uvědomuje, ale s prodejem, koupí či pronájmem nemovitosti je spojena spousta problémů. Většinou se jim dá předem předcházet. Ale to v případě, že veškerou činnost s tím spojenou svěříte do rukou profesionálů.
Češi jsou však národ šikovných lidí, kteří si nejraději vše dělají sami. Dřív jsme si sami opravili auto, bylo to naprosto běžné. U moderních aut je ale občas složité vyměnit jen žárovku ve světle. Ani oděvy už se doma téměř nešijí, až na výjimky. Zuby si již také netrháme pomocí nitě…
Bohužel realitní obor zatím stále prochází svým vývojem. A tak se 70% majitelů nemovitostí aspoň na začátku pokouší svoji nemovitost prodat sami. RK často vyhledají, až když zjistí, že je to nad jejich síly. Nebo v horším případě, když je průser.
Absolvoval jsem spousty kurzů a školení. Například focení interiérů, natáčení videoprezentací, Home Staging, marketing prodeje nemovitostí, občanský zákoník, průkaz energetické náročnosti budovy, a další…. Kurzy už beru jako běžnou součást realitního experta.
Navíc jsem si udělal další certifikát – makléř 2. stupně. Nyní je mým cílem certifikace dle normy ISO, kterou v celé ČR má cca 140 realitních makléřů. Ne náhodou jich je 125 z RE/MAXu. Ano, dnes již vím, jaké jsem měl štěstí, když mne ten “balón” očaroval…
Mám za sebou spousty vyřešených realitních případů. Jak já říkám, zkušenost a praxi si člověk nekoupí.
Rozhodl jsem se, své zkušenosti získané pomocí kurzů a školení, ale hlavně zkušenosti získané a ověřené praxí poskytnout i vám. To byl důvod, proč jsem založil tento blog, do kterého vám budu poskytovat články spojené s realitním oborem.
Věřím, že vám pomohou při řešení problémů. Zároveň bych vás rád poprosil, pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte mne kontaktovat. Pomohu vám, či poradím. Zároveň to pro mne bude často vhodné téma k napsání dalšího článku, který pomůže spoustě dalších lidí.
Též mne potěší každá vaše připomínka. A to jak pozitivní, tak samozřejmě i negativní. Pomůže mi to ve zkvalitnění obsahu tohoto blogu. Přiznám se vám totiž, že se psaním nemám žádné zkušenosti. Nenašel jsem ale vhodnější formu, jak moje zkušenosti předávat dál.